Ze světa designu


28. března 2019

Eklektický styl bydlení

Nedávno jsem narazila na knihu Styly interiérů od Ing. arch. Veroniky Haroldové, která je zajímavá jak pro nadšené laiky, tak i pro odborníky z oboru bytového designu. Podrobně rozebírá 17 stylů v kapitolách, ve kterých je nejdříve stručný popis stylu, pak jakému typu lidí se líbí, a dále popisuje atmosféru, barevnost, materiály, podlahu, nábytek, svítidla, doplňky a textil daného stylu. Text není přliš dlouhý, ale je výstižný a doplněn množstvím fotografií.

Kniha mi pomáhá na základě dojmů a pocitů, které v klientovi vyvolávají fotografie a úvodní text, zvolit pro klienta styl, ve kterém se bude citit "jako doma".

Jak název mého osobního blogu Eklektický domov vypovídá, je mi nejbližší eklektický styl bydlení.

O co vlastně jde? Budu citovat z knihy: Originálního vzhledu a neotřelého výrazu dosahuje eklektický styl zdánlivě náhodným kombinováním různých stylů. Může na sebe vzít řadu podob a právě pro neomezené možnosti svobodného vyjádření individuality je velmi oblíbený u všech uměleckých profesí.
Mají ho rády tvořivé osobnosti s kladným vztahem k minulosti, který vyjadřují přesvědčením, že mnohé věci z dob minulých jsou nejen funkční, ale i krásné ve spojení s těmi moderními. Vytváření bydlení je pro ně nekončící a tvořivý proces.

26. března 2019

Design Shaker 2019

O víkendu se konal na letňanském výstavišti další ročník výstavy. Bylo tady sdruženo více výstav, týkajících se zahrady, stavby, nábytku, osvětlení. Design shaker byl však takovou třešničkou na pomyslném dortu. Součástí byly i přednášky, kterých jsem se zúčastnila. Chodila jsem, fotila a inspirovala se. Někteří vystavovatelé byli stejní jaké jsem nafotila vloni. Snažila jsem se tedy neopakovat a ukázat zase jiné expozice, které mě zaujaly.


I betonové výrobky se dají prezentovat krásně.

Do této knihovny se už něco vejde.

Jako kutila se mi líbila možnost vyrobit si z polotovaru prodávaného v Hornbachu designový stoleček podle japonského návrháře Yo Shimada.

Můj zájem si získaly i tyto tapety. Ukázka, že lze sladit do jednoho celku i různorodé vzory a světla. Dokonce i kreslící holčička vypadá jakoby byla součástí expozice.

Líbí se mi, když se nábytek a doplňky vystavují tak, jak by mohly složit v bytě.

Novodobé ohniště, aneb z jeskyně na pergolu.

Jedna z mála kuchyní s úchytkami, které v této místnosti považuji za nutné. Představa, že si tukama např. od těsta zaplácám dvířka skříněk mi je proti srsti. Bílá v kombinaci se světlým dřevem se mi moc líbí a navíc je taková kuchyně nadčasová.

Něco pro milovníky stylů vonících starými časy a dálkami.

Nejen já vyhledávám a renovuji starý nábytek.

Plastická hra světel.

Když jsem se vracela domů, měla jsem na nádraží ještě chvíli čas, tak jsem vystoupala do historické budovy nádraží. Vestibul byl ozářen podvečerním sluncem a jeho krása a atmosféra přenesla člověka na chvíli do jiného světa, kde není shon a komerce dnešní doby. Byla to příjemná tečka za mým výletem.

Za těmito dveřmi, které nejdou otevřít, je jiná doba.


12. prosince 2018

Pentik

Skandinávský design není jen bílá a světlé dřevo, ale může být i hravý a plný barev. Dokazuje to finská značka Pentik, která už 47 let vytváří vzory inspirované přírodou. Do rukou se mi dostal letošní vánoční katalog, neodolala jsem a pořídila si látku na nové polštářky a filcové ozdoby se zvířátky severské přírody. Velký vzor má tu výhodu, že se na polštářích neopakuje a taky každá strana polštáře je jiná, vznikly tak čtyři motivy, které lze libovolně kombinovat.


29. listopadu 2018

Meat Design 2018

Minulý víkend proběhl v Ostravě další ročník výstavy Meat Design. Zúčastnila jsem se již potřetí, ale musím říct, že z mého pohledu to byl zatím najslabší ročník. Pozitivní bylo, že výstavní část probíhala nově Gongu, ale na druhou stranu Fajna dílna byla zavřená a tím pádem ubylo i kreativních dílniček. Bylo méně vystavovatelů nábytku a přibylo prodejců drobných doplňků.

Z toho, co mě zaujalo byla určitě kavárna ve voze s plápolajícími ohni. V industriálním prostředí to bylo působivé.

Z tradičních vystavovatelů tady byl TON se svým křeslem Chips. Mimochodem je velice pohodlné. Nechyběl ani kozmický Formdesign se zajímavě tvarovaným stolem.

Líbil se mi i nábytek pro děti.

Využívání a renovace starého nábytku je moje parketa, proto mě zaujala netradiční úprava staré fládrované skříně. Novinkou byly pro mně dekorativní smaltované plechy vhodné ke krbovým kamnům.

Z doplňků stojí za zmínku porcelánové nádobí ve stylu tradičních plecháčků a konví. Nádobí jednoduchých čistých tvarů se mi taky líbilo.2. října 2018

Meat Design 2017

Poslední listopadový víkend se v Ostravě chystá již 4. ročník výstavy pro milovníky designu Meat Design 2018. Několika postřehy vám chci přiblížit ten loňský. Bylo se na co se dívat i možnost si něco vyrobit.

Hned při vstupu návštěvníky vítalo pohodlné křeslo Tonu.

Nejvíce se mi líbil autorský designový dextil. Vánoční ubrus s kapry a prostírání s rostlinnými motivy.

Z nábytku se objevoval hlavně sedací. Vzhledem i pohodlností mě zaujaly tyto židle a stůl s intarzií byl originální.

Nábytek se však vystavoval v menší míře než vloni. Převládaly dekorace.

Je libo berušku na talíři nebo mravence v hrnečku?

Krásné balicí papíry na dárečky nejen vánoční.

Na tomto ovoci skládaném z papíru si pochutnáte očima.

Workshopy byly zaměřené na keramiku, dřevo a textil.29. srpna 2018

Design shaker 2018 mýma očima

Na této přehlídce interiérového designu jsem byla poprvé, a tak jsem tady strávila 6 hodin.
Z doprovodného programu jsem si vybrala čtyři přednášky a ve zbývajícím čase jsem procházela výstavbní haly, fotila a vše jsem se snažila nasávat jako houba.
Design shaker byla vlastně jen třešínka na veletrhu věnovanému bydlení. Z dalších částí veletrhu mě zaujal For interior. Z množství dojmů jsem vybrala několik postřehů.

Obchod KARE představuje vše možné, jen ne nudu. Posuďte sami.

Kartell dokazuje, že i plast lze pozvednout na designovou úroveň.

Nejen moderní vybavení a vyspělé technologie, ale i etno, boho, koloniální styl, staré dobré časy se prolínaly některými expozicemi.

I nejmodernější kuchyně mohou využívat vychytávky našich babiček, skleněné zásobníky na potraviny. Já osobně je miluju.

Samozřejmě nechyběl ani teď velmi populární skandinávský styl. Mě se líbí svou jednoduchou krásou, ale osobně potřebuji k životu více barev.

Milým zpestřením byla malá výstavka retro vozítek.

A na závěr ještě jeden postřeh. Většina českých výrobců a vystavovatelů prezentovala svůj, jinak pěkný, nábytek fádně a bez nápadů. No posuďte sami předcházející obrázky s tímto:

Je to škoda, protože hala For interiéru vypadala, až na vyjímky, jako nudný sklad nábytku. Přitom stačí dodat pár dekorací, vytvořit atmosféru a pro návštěvníka je vystavovaný nábytek hned atraktivnější.