Renovace nábytku16. října 2108

Noční stolky

Jejich proměnu jsem odkládala už delší dobu. Pořád jsem dělala něco jiného a taky jsem čekala až dostanu ten správný nápad. Nápad je pro mně hnacím motorem pustit se do práce. U každého kusu nábytku musím předem vědět, kde bude a komu bude sloužit. Tyto stolky jsou v ložnici dospělého syna, takže žádná slaďárna s kytičkami.

Použila jsem světleolivovou křídovou barvu od Bormy, která pěkně chytá i na starý nátěr. Odpadlo mi tedy zdlouhavé opalování a broušení. Stačilo jen osmirkovat lesk a mohla jsem natírat. Pro zvýraznění jsem hrany natřela sytější zelenou, přidáno pár kapek tónovací malířské barvy.

Stolky jsem taky chtěla něčím oživit. Z netu jsem si na laserovce vytiskla vektorové obrázky s hudebně ženskými motivy a přenesla jsem je na stolky. Jedna dívka hraje a druhá k tomu zpívá, ať se pěkně usíná.


17. září 2018

Komoda v novém kabátku

Komoda, která mě provází už od dětství, nutně potřebovala nový vzhled. Babička ji koupila někdy v 70. letech a od té doby její téměř bezedné šuplíky uchovávaly rozličné věci, které se měnily, jak šel život.
První proměnou prošla před dvaceti lety, kdy jsem měla období samolepicích tapet a všechno možné jsem oblepovala. Ani tato komoda mým pokusům neunikla. Tento outfit už však dávno není in, a tak bylo na čase dát komodě nový kabátek. Nejdříve jsem ji tedy musela svléknout z tapety. To šlo lehce. Ovšem odstranit veškeré zbytky lepidla byla pěkná piplačka. Hadříkem a technickým benzinem jsem to drhla, až původní dýha byla naprosto čistá. Na odstraňování veškerých samolepek je nejlepší lihobenzin, ale ten jsem neměla.

A teď konečně přišla práce tvůrčí. Komodu jsem chtěla dát ke stěně, kde jsou zaslepené dveře. Na šuplíky jsem tedy použila stejnou tapetu a na korpus barvu, jaká je na poličkách. Kousky tapet jsem přilepila lepidlem na tapety a na nátěr jsem použila vodou ředitelnou barvu Denas černou mat a Sokrates palisandr pololesk. Černou jsem dala jako základ a na ni jednu vrstvu palisandru. Před natíráním základu jsem povrch lehce sbrousila, aby barva dobře přilnula. Vrchní nátěr jsem pak ještě zafixovala včelím voskem Borma Wachs. Nakonec jsem komodu oživila úchytkami nabarvenými na oranžovo podle barvy sousedního gauče.


3. září

Redesign stínidla lampy

Od sousedů, kteří se stěhovali a zbavovali přebytečných věcí, jsem dostala starou stojací lampu, která se mi hodila na pergolu. Musela jsem si ji však upravit. Ve své původní podobě nevypadalo stínidlo přílš lákavě. Mělo už něco za sebou a ani barevně se mi nehodilo.

Potřebovala jsem něco vzhledově lehčího, co by nevyčnívalo, ale nenápadně zapadlo do vybavení pergoly. Původní stínidlo jsem tedy opatrně rozpárala a látku využila jako střih na nové. Drátěnou kostru jsem natřela stejnou barvou, jaká už byla použita na ozdobné prvky skříňky. Drátěná kostra je sama o sobě moc pěkná, proto jsem zvolila průhledný materíál, který ji nezakryje a působí vzdušně. Materiál mě navíc nic nestál. Využila jsem starou, dávno nepoužívanou záclonu. Stačilo podle připraveného střihu sešít a do tunýlků na obou stranách vtáhnout kloboukovou gumu.


28. srpna 2018

Jak očalounit sedák židle

Očalounit sedák židle není zas tak obtížné, jak by se mohlo zdát. Potřebujete novou potahovou čalounickou látku (obyčejnou dekorační nedoporučuji), molitan, sponkovačku a něco na případné vyspravení dřeva. A výsledek může vypadat takto:

Ale popořádku. Moje šéfová mě požádala, zda bych ji pro dceru nepotáhla dva sedáky a já jelikož kutění na nábytku je pro mně zábava, se toho ráda chopila. Nedříve jsem odstranila staré sponky a pod opotřebovanou látkou se objevil drolící se molitan a na více místech popraskaná překližka.

Nejdříve jsem vyspravila dřevo. Praskliny jsem vyplnila Herkulesem a stáhla svěrkami. Pak jsem sedák zespod přebrousila a ošetřila voskem, tím se překližka "oživila". Molitan bylo třeba nahradit, tak jsem využila zánovní sedáky, které jsem vykuchala a vždy dva použila na jednu židli, aby výplň nebyla "lichá". Podle staré látky jsem ustřihla potahovku.

A teď už jsem mohla kompletovat. Aby mi molitan na dřevě neujížděl, podlepila jsem ho oboustrannou lepicí páskou. Stejně tak jsem přilepila druhou vrstvu molitanu.

Sponkování je dobré dělat ve dvou. Jeden stlačuje sedák a druhý sponkuje. Tím je látka po odpružení pěkně vypnutá. Aby byla vypnutá rovnoměrně, připevní se nejdříve 1 - 2 sponky na protilehlých stranách a teprve potom se nasází dokola.