Blog

14. května 2019

Noční stolek "Sandokan"

Tento noční stolek je tak trochu úlet.

Tygřík na nočním stolku bude střežit tvůj spánek, ochrání tvé sny a podrží pár nezbytných maličkostí. Na začátku byla židle bez opěradla, ale se zajímavým podnožím. Tak proč ji neobrátit a nepoužít jinak? Nohy byly zbytečně dlouhé, tak jsem je zkrátila. Nenatřenou část jsem vybrousila a ukázala se zajímavá kresba dřeva.

Modrý nátěr byl dost odřený, tak mě napadlo vzít stoličku černou barvou a doplnit oranžovou lazurou pro oživení. A najednou mi kresba připadala jako tygří kožich.

Rozhodla jsem se tedy, že tam transferem tygříka nanesu. Pak už stačilo doplnit jen malou poličku.

Místo nočního stolku může klidně být i němý sluha. Anebo zpět malá stolička, která vespod ukrývá tajemství.


2. května 2019

Ložnice se šatnou

Do poměrně malé ložnice požadoval pár hodně úložných prostor, především na oblečení, ale také na knihy, protože oba v posteli rádi čtou. Ukládání jsem navrhla v malé šatně, pro kterou byl vhodný kout. Ložnice tak působí uklizeně. Na knihy je police přímo nad postelí, aby bylo vše na dosah.


23. dubna 2019

Skládací nábytek

Ještě se vrátím na Design shaker. Mimo jiné mě tam zaujal nábytek do malých bytů. Je totiž skládací. Prezentovala ho firma, která vyrábí mechanismy umožňující pohybovat částmi nábytku. Z celé expozice jsem vybrala komodu a modul s postelí. Jednoduchým pohybem se postel změní na pohovku. Součástí celého modulu je spousta úložných prostor, pracovní místo a z boku je šatna.

Malý jídelní stůl se dvěma lavicemi se dá složit na úzkou komodu.16. dubna 2019

Svět oken aneb okno do světa

Požadavky na bydlení se v čase mění. Současná doba vede nejen k využívání technických vymožeností v bydlení, ale zároveň, jakoby v kontrastu s tím, stoupá potřeba spojení s přírodou a otevření se do venkovních prostor teras a zahrad.


Svět oken je jedna z největších českých firem s tradicí, která vyrábí a montuje okna i dveře na míru požadavkům zákazníka. A stejně tomu tak bylo i při této přestavbě. Dá se říct, že tady to bylo okno do světa zahrady. Pokud si chcete přečíst rozhovor, který jsem Světu oken poskytla, tak ho najdete na jejich blogu na tomto odkazu https://www.svet-oken.cz/rozhovor-s-interierovou-designerkou

Starší domy se stavěly nepropojené se zahradou. Požadavkem tedy bylo dům pomocí okna otevřít. Z fotek je zřejmé, že to nebyla pro bydlící žádná legrace, ale výsledek za to stojí. Zajímavostí je, že to byl můj první realizovaný návrh. Na francouzské okno navazuje terasa, která se však v současné době bude po letech užívání přestavovat, proto vás s ní seznámím později.
4. dubna 2019

Dětský pokoj ve starém domě

Dům se nachází ve Švýcarsku v oblasti Ticino. Miluji historické domy a tato místnost mě dostala svým kouzlem. Nádherný klenutý strop, hrubé dveře a tvarovaná okna.

Tento pokoj bylo třeba zařídit pro spaní tří dětí ve věku 5, 7 a 9. Zároveň byl požadavek na ukládání oblečení a hraček. Současný stav byla jen taková noclehárna.

Pokoj, který má sice jen 15 m2, má však výhodu vysokého stropu. To rozhodlo o návrhu spacího patra. Každé dítě má velkou postel, své police i určité soukromí. Pod spacím patrem jsem pak navrhla zašívárnu s hračkami a velké úložné skříně. Jedná se o nábytek na míru kombinovný s doplňky z Ikea.

28. března 2019

Eklektický styl bydlení

Nedávno jsem narazila na knihu Styly interiérů od Ing. arch. Veroniky Haroldové, která je zajímavá jak pro nadšené laiky, tak i pro odborníky z oboru bytového designu. Podrobně rozebírá 17 stylů v kapitolách, ve kterých je nejdříve stručný popis stylu, pak jakému typu lidí se líbí, a dále popisuje atmosféru, barevnost, materiály, podlahu, nábytek, svítidla, doplňky a textil daného stylu. Text není přliš dlouhý, ale je výstižný a doplněn množstvím fotografií.

Kniha mi pomáhá na základě dojmů a pocitů, které v klientovi vyvolávají fotografie a úvodní text, zvolit pro klienta styl, ve kterém se bude citit "jako doma".

Jak název mého osobního blogu Eklektický domov vypovídá, je mi nejbližší eklektický styl bydlení.

O co vlastně jde? Budu citovat z knihy: Originálního vzhledu a neotřelého výrazu dosahuje eklektický styl zdánlivě náhodným kombinováním různých stylů. Může na sebe vzít řadu podob a právě pro neomezené možnosti svobodného vyjádření individuality je velmi oblíbený u všech uměleckých profesí.
Mají ho rády tvořivé osobnosti s kladným vztahem k minulosti, který vyjadřují přesvědčením, že mnohé věci z dob minulých jsou nejen funkční, ale i krásné ve spojení s těmi moderními. Vytváření bydlení je pro ně nekončící a tvořivý proces.

26. března 2019

Design Shaker 2019


O víkendu se konal na letňanském výstavišti další ročník výstavy. Bylo tady sdruženo více výstav, týkajících se zahrady, stavby, nábytku, osvětlení. Design shaker byl však takovou třešničkou na pomyslném dortu. Součástí byly i přednášky, kterých jsem se zúčastnila. Chodila jsem, fotila a inspirovala se. Někteří vystavovatelé byli stejní jaké jsem nafotila vloni. Snažila jsem se tedy neopakovat a ukázat zase jiné expozice, které mě zaujaly.


I betonové výrobky se dají prezentovat krásně.

Do této knihovny se už něco vejde.

Jako kutila se mi líbila možnost vyrobit si z polotovaru prodávaného v Hornbachu designový stoleček podle japonského návrháře Yo Shimada.

Můj zájem si získaly i tyto tapety. Ukázka, že lze sladit do jednoho celku i různorodé vzory a světla. Dokonce i kreslící holčička vypadá jakoby byla součástí expozice.

Líbí se mi, když se nábytek a doplňky vystavují tak, jak by mohly složit v bytě.

Novodobé ohniště, aneb z jeskyně na pergolu.

Jedna z mála kuchyní s úchytkami, které v této místnosti považuji za nutné. Představa, že si tukama např. od těsta zaplácám dvířka skříněk mi je proti srsti. Bílá v kombinaci se světlým dřevem se mi moc líbí a navíc je taková kuchyně nadčasová.

Něco pro milovníky stylů vonících starými časy a dálkami.

Nejen já vyhledávám a renovuji starý nábytek.

Plastická hra světel.

Když jsem se vracela domů, měla jsem na nádraží ještě chvíli čas, tak jsem vystoupala do historické budovy nádraží. Vestibul byl ozářen podvečerním sluncem a jeho krása a atmosféra přenesla člověka na chvíli do jiného světa, kde není shon a komerce dnešní doby. Byla to příjemná tečka za mým výletem. 

Za těmito dveřmi, které nejdou otevřít, je jiná doba.

4. února 2019

Terasa

Kdo by si nepřál mít terasu s výhledem na moře? Tato se nachází na ostrově Tenerife a zatím je prázdná. Zákazník si přál navrhnout její vybavení tak, aby měl místo na grilování a stolování, lehátka na slunění, pohodlné posezení a částečné zastínění.

Jak je z fotek vidět, jedná se o opravdu velkorysý prostor. Vstup je francouzským oknem z apartmánu.

Terasa je orientovaná na východ, opalovací lehátka jsou tedy otočena směrem na jih. Květinové nádoby a stínění je posunuté více k severní zídce, tak aby na jedné straně zůstal dostatečné široký prostor na volný průchod terasou. Osvětlení je řešené solárními lampióny.


1. února 2019

Stěna s krbem

Zadání znělo navrhnout stěnu s krbem bez televize v moderním minimalistickém stylu, který však není příliš chladný. Vše ostatní už bylo jen na mně. Možností řešení bylo mnoho, ať už se jednalo o uspořádání, využití stěny anebo druhy a barvy povrchu.

Umístění krbu bylo dáno komínem. Doplnila jsem ho o sezení s lampičkou na čtení a u okna na terasu jsou rostliny, které jsou k tomuto stylu vhodnou dekorací. Stěna krbu a police jsou v provedení módní cementové stěrky a na zútulnění posloužila tapeta se siluetami bříz. Police se dají využít na uložení knih a oblíbených předmětů.